Človek nie je perfektný a občas sa stane, že urobí chybu. To platí aj pre oblasť investovania a financií, kde však aj tá najmenšia chyba môže stáť stovky či tisíce eur. Ak s celým procesom investovania ešte len začínate, pripravili sme si pre vás praktické rady, ako sa vyhnúť zbytočným omylom, ktoré by vás mohli zneistiť.
S investovaním ste ešte nezačali
Jednou z najväčších chýb, ktorú robia mnohí ľudia je, že svoje financie neinvestujú, len sporia. Vedieť si nasporiť je síce dôležité, no ak chcete, aby vaše peniaze zarábali a nestrácali hodnotu, je potrebné vložiť ich do nejakého finančného nástroja.
Investovania sa netreba báť. V súčasnosti existuje množstvo konzervatívnych nástrojov, s ktorými sa spája veľmi nízke riziko straty. A síce vám neprinesú taký zisk ako vysokorizikové akcie alebo fondy, vždy je to lepšie ako neivestovať vôbec.
O investovaní nič neviete
Investovať by ste mali začať až vtedy, keď lepšie spoznáte trh a naučíte sa aspoň základy o jednotlivých finančných inštrumentoch. Len tak si zaistíte, že peniaze nebudete investovať do niečoho, čo vám neprinesie žiadny zisk alebo čo bude príliš rizikové.
Dobrou správou je, že dnes nemusíte byť odborníkom na finančný trh, aby ste mohli začať investovať. K dispozícii máte veľa profesionálov, ktorí vám s jednotlivými krokmi investovania pomôžu. Dokonca, vytvoria vám investičnú stratégiu, ktorá vám bude vyhovovať a bude zodpovedať vašim cieľom.
Máte nerealistické očakávania
Mnohí si myslia, že keď raz zainvestujú, majú všetko hotové a s financiami nemusia ďalej pracovať. To však nie je pravda. Aby ste získali zaujímavé výnosy, s portfóliom je nutné neustále pracovať a pravidelne ho rozširovať o nové finančné inštrumenty.
Okrem toho neočakávajte ani príliš vysoké zisky v prípade, že ste investovali len zopár desiatok či stoviek eur do nízkorizikových nástrojov. Ak túžite po výraznom zhodnotení, je nutné riskovať viac.
Na investovanie používate rezervu
Základné pravidlo investovania znie, že na investovanie sa používajú len tie peniaze, ktoré aktuálne nepotrebujete a nebudete ich potrebovať ani o niekoľko mesiacov či rokov.
Použitie rezervy je chybou, ktorú môžete veľmi skoro oľutovať. Nikdy neviete, čo sa môže stať a kedy ju budete potrebovať. Vyťahovanie financií z finančných nástrojov nemusí byť vždy jednoduché. Nehovoriac o tom, že sa môže spájať s vysokými poplatkami.
Ďalšie začiatočnícke chyby dsa
K ďalším začiatočníckym chybám sa radia:
- máte nejasné investičné ciele,
- nediverzifikujete svoje portfólio,
- portfólio diverzifikujete príliš,
- investíciám nedoprajete dostatok času na rast.
Okrem toho nezabúdajte, že na to, aby ste boli v investovaní úspešní, nesmiete robiť emocionálne rozhodnutia. Všetko si vždy dobre premyslite. Vyhnete sa tak zbytočným stratám, ktoré by mohli viesť k finančným problémom. A ak by ste potrebovali poradiť, obráťte sa na odborníkov, ktorí vám radi pomôžu.
Investovanie do firiem
Investovanie do firiem môže byť efektívne, ak sa zameriavate aj na oblasti ako ľudské zdroje a dochádzkový systém pre zamestnancov. Správne riadenie ľudského kapitálu a optimalizácia dochádzky môžu prispieť k efektívnemu fungovaniu spoločnosti a zvýšiť produktivitu zamestnancov. Dochádzkový systém môže pomôcť sledovať dochádzku zamestnancov, spravovať pracovné hodiny a minimalizovať časové straty. Investície do týchto oblastí môžu viesť k zlepšeniu pracovného prostredia a celkovej výkonnosti firmy.