V posledných rokoch sa ceny stavebných prác výrazne zvyšovali, čo bol dôvod, prečo si stavbu domu alebo inej nehnuteľnosti mohlo dovoliť čoraz menej ľudí. Faktorov ovplyvňujúcich výslednú cenu prác je viacero. Ktoré sú tie najdôležitejšie?
Ceny materiálov
Najväčším faktorom ovplyvňujúcim ceny stavebných prác je v súčasnosti materiál. Jeho ceny rastú už niekoľko mesiacov. Najhoršie sú na tom materiály ako drevo, oceľ, hliník, železo, PVC, glazúra, omietka, lepiace materiály, obkladačky a pieskovec.
Rast ceny jednotlivých typov materiálu bol počas posledných mesiacov rôzny. Niektoré zdraželi o desiatky percent, iné zaznamenali len mierny nárast. Vo všeobecnosti však boli ceny za materiály v roku 2022 približne o 38 % vyššie ako v roku 2020.
Na zvyšovanie cien mala najprv vplyv dlhá pandémia koronavírusu, ktorej následky sa na trhu začali prejavovať už koncom roka 2020. Následne všetko zhoršila ruská invázia na Ukrajinu, celkové zdražovanie v ďalších segmentoch a zvýšená inflácia.
Typ služieb
Máte prázdny pozemok, na ktorom plánujete stavať nový dom, alebo musíte najprv zbúrať starú stavbu, ktorá sa na ňom nachádza? Prípadne máte záujem len o rekonštrukciu interiéru? Výslednú cenu stavebných prác vo veľkom ovplyvňuje to, aké služby požadujete.
Pri výbere stavbárskej spoločnosti je dobré zvoliť si takú, ktorá vám poskytuje rovno niekoľko služieb. Takýmto spôsobom môžete ušetriť množstvo času a energie. Výberom jednej firmy totižto získate všetky služby, ktoré potrebujete. Po skončení jednej práce tak nebudete musieť na ďalšiu vyhľadávať inú spoločnosť.
Dopyt a ponuka
Bežný faktor, ktorý ovplyvňuje trh roky. Ak dopyt po stavebných prácach stúpa, ich cena sa zvyšuje a naopak. Opačný prípad však v súčasnosti nečakajte. Na konci roka 2021 sa totižto objem bytovej výstavby zvýšil o 23,5 %, pričom záujem o stavbu nových domov neutíchal ani v roku 2022. Vysoký dopyt po novom bývaní tak aktuálne ženie ceny stavebných prác stále vyššie.
Dodatočné náklady
Do celkovej ceny stavebných prác započítavajú profesionálne firmy aj rôzne dodatočné náklady. K nim sa radia napríklad režijné náklady súvisiace s riadením činností a obsluhou výrobného procesu. Keďže sa tieto náklady veľmi ťažko počítajú, spoločnosti ich zvyčajne kalkulujú prirážkovou metódou.
Zistite, koľko zaplatíte za stavebné práce
Ak plánujete stavbu nehnuteľnosti, určite vás zaujíma, koľko vás to bude stáť. Presná výsledná cena sa síce vypočítať nedá, a to najmä preto, že počas celého procesu stavby sa vie veľa vecí zmeniť, no môžete získať aspoň približnú sumu. Na jej výpočet sa vám zíde praktická projektová kalkulačka. Tú stačí len vyplniť a v priebehu niekoľkých minút dostanete prehľadnú predbežnú kalkuláciu.