Údržba žeriavov nachádzajúcich sa v halách je kľúčová počas celého roka. Najväčšiu pozornosť si však vyžaduje v zime. Vtedy je riziko úrazu alebo iných komplikácií vyššie, a to hlavne z dôvodu mrazu a snehu. Ako sa starať o rôzne typy žeriavov v zime a na čo všetko si dávať pozor?
Údržba je dôležitá pre zachovanie bezpečia
Zimná údržba žeriavov by mala byť pravidelná a dôkladná. Sneh, mráz či vyššia vlhkosť totižto vedia ovplyvniť ich výkon, životnosť a odolnosť. To vo výsledku znamená, že zariadenia nebudú pracovať správne a môžu ohroziť ako zamestnancov, tak aj predmety nachádzajúce sa v blízkom okolí.
Aby sa zamedzilo rôznym zbytočným rizikám, mostové či portálové žeriavy v halách musia prechádzať kontrolou. Tá sa dá deliť na dva základné typy:
- Profesionálna kontrola – vykonáva ju odborník, spravidla revízny technik, ktorý vystavuje aj potrebné doklady. Jej interval vyplýva priamo zo zákona, no môže byť kratší, ak tak odporučí výrobca.
- Denná kontrola – ide o rýchlu kontrolu, ktorú by mal vykonať vedúci pracovnej zmeny alebo samotný pracovník, ktorý bude žeriav používať.
Jednotlivé druhy kontrol a dôležitosť údržby už poznáte. Je preto načase prejsť do praxe. Čo musíte urobiť, aby žeriavy fungovali dobre počas celej zimy?
Prevencia pred koróziou
Portálový či mostový žeriav pred príchodom zimy dôkladne vyčistite a uistite sa, že je natretý špeciálnym antikoróznym náterom.
Na čistenie následne nezabúdajte ani počas chladných mesiacov. Predídete tak korózii, ktorú môžu spôsobovať vlhké nečistoty. Tie sa do haly dostanú napríklad presúvaním balíkov zvonka dovnútra, alebo bežným pohybom zamestnancov.
Kontrola mazania
Mazanie strojov je v zime kľúčové. Zaisťuje, že žeriavy budú pracovať správne a plynulo. Pred nástupom chladných mesiacov preto skontrolujte všetky zariadenia, ktoré v hale máte. Ak by niektoré z nich potrebovali premazať, hneď tak urobte. S kontrolou následne pokračujte aj v ďalších mesiacoch.
Kontrola bezpečnostných systémov
Bezpečnostné prvky, ako napríklad brzdy alebo riadiace systémy, sú v zime náchylnejšie na zničenie. To je dôvod, prečo by ste ich mali pravidelne kontrolovať. Uistite sa, že fungujú tak, ako by mali. A v prípade, že vykazujú nejaké problémy, s ich opravou zbytočne nečakajte.
Myslite na batérie a elektrické systémy
Ak žeriav používa elektrické systémy alebo batérie, napríklad na ovládanie, v zime monitorujte aj ich stav. Nízke teploty dokážu ovplyvniť ich výkon a spôsobiť, že zo dňa na deň prestanú fungovať. Ideálne je preto mať v zásobe zopár batérií navyše, ktoré zabránia nutnosti pozastaviť niektoré pracovné činnosti.
Prezrite halu, v ktorej sa žeriavy nachádzajú
Prejdite sa po hale a zistite, či nezateká alebo nemá niekde otvory, cez ktoré by sa dovnútra mohol dostať sneh, voda či iné nečistoty. Všetky tieto a mnohé ďalšie faktory totižto výrazne ovplyvňujú žeriavy a ich chod. V prípade dlhšieho pôsobenia môžu viesť k zníženiu odolnosti či kvality stroja a vzniku rôznych rizík.
Údržbu nechajte na odborníkov
Nekvalitne vykonaná údržba portálových či mostových žeriavov v halách môže spôsobiť veľké množstvo problémov. Ak teda nechcete ohroziť svojich zamestnancov alebo ďalšie zariadenie, neberte ju na ľahkú váhu.
Tesne pred začiatkom zimy, prípadne aj počas nej, sa obráťte na odborníkov, ktorí zistia, či všetko funguje správne. Okrem toho identifikujú aj reálne a potenciálne chyby, a poskytnú riešenia na ich odstránenie.