Svetaktivit.sk | Svetoutdoor.sk | Vozimesa.sk | Svetcestovatela.sk | Stramag.sk | Extravagante.sk

štvrtok, 21 novembra, 2024

Čo je virtuálne sídlo firmy a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Dátum publikácie:

Jednou z podmienok, ktorú musí spĺňať každá spoločnosť, je mať v obchodnom registri zapísané sídlo. Často to samozrejme býva adresa, na ktorej firma reálne sídli a vykonáva svoju činnosť, ale ako sídlo spoločnosti je možné mať zapísanú aj adresu svojho trvalého pobytu a tiež je možné využívať aj takzvané virtuálne sídlo. A práve o poslednej z menovaných možností si teraz niečo v stručnosti povieme.

Virtuálne sídlo. Čo to je a pre koho je určené?

O virtuálnom sídle hovoríme vtedy, keď na tejto adrese firma reálne nevykonáva svoju činnosť. Adresa virtuálneho sídla tým pádom (zjednodušene povedané) slúži len na zapísanie do obchodného registra.

Samozrejme, takéto riešenie sídla spoločnosti zďaleka nie je vhodné pre všetkých podnikateľov, ale pre určité odvetvia a situácie je to riešenie priam ideálne. Ide hlavne o profesie, ktorých práca nevyžaduje fyzickú kanceláriu, či podobné priestory (napríklad programátori, marketéri, účtovníci a pod.)

Výhodné virtuálne sídlo Bratislava je tiež vhodné pre firmy, ktoré chcú lukratívnou adresou posilniť svoj imidž bez toho, aby si prenajímali drahé reálne priestory. A v neposlednom rade tiež pre zahraničné subjekty, ktoré majú vo svojej štruktúre aj slovenskú spoločnosť, ale kancelárie, či iné priestory majú vo svojej krajine.

Výhody a nevýhody

Poďme si ešte stručne vymenovať hlavné výhody a nevýhody virtuálnej adresy. K výhodám radíme nízku cenu v porovnaní s nákladmi na fyzické priestory, komfort v podobe služieb preberania a evidovania poštových zásielok adresovaných firme, či už spomínané využitie virtuálneho sídla na lukratívnej adrese pre zlepšenie imidžu firmy.

Tiež je tu užitočná možnosť výhodného prenájmu zasadacích priestorov čisto na potrebnú dobu bez toho, aby ste platili vysoké sumy za trvalý prenájom. A výhodou je tiež oddelenie podnikania od súkromia (v porovnaní s umiestnením sídla firmy na adresu svojho trvalého pobytu).

Pre zachovanie objektivity však treba dodať, že virtuálne sídlo má aj potenciálne nevýhody. Tak napríklad náklady na prenájom virtuálneho sídla sú síce nízke, ale v porovnaní s už spomenutým sídlom u seba doma, ktoré má nulové náklady, sú jednoducho vyššie. Často je tiež na virtuálnej adrese nemožné preberať zásielky, ktoré sú nad rozmerovým a váhovým limitom.

A tiež sa vo výnimočných prípadoch môže stať, že kvôli virtuálnemu sídlu bude mať firma ťažšie získavanie úveru z banky. To sa deje napríklad vtedy, keď mal v minulosti na rovnakej adrese virtuálne sídlo aj nejaký podvodník, ktorý napríklad nesplatil úver a banka tak má danú adresu evidovanú ako rizikovú.

PR článok

━ ďalšie články

Výber kovaní a doplnkov na sklenené dvere: Na čo si dať pozor?

Sklenené dvere sú elegantným a moderným riešením pre interiéry, ktoré kombinujú funkčnosť s estetickým dizajnom. Aby však tieto dvere fungovali bezchybne a vydržali dlhé...

Luxusné reklamné predmety – komu sa hodia?

Komu sa hodia luxusné reklamné predmety? Spoločnosť nemusí dávať predmety len bežným zákazníkom, často sú potrebné aj hodnotné dary s firemným logom. Luxusné reklamné predmety...

Drevené podlahy: Prečo sú nadčasovou voľbou pre váš interiér?

Drevené podlahy sú symbolom elegancie a trvanlivosti, ktoré pretrvávajú generácie. Pri zariaďovaní interiéru zohrávajú kľúčovú úlohu nielen estetické aspekty, ale aj praktickosť a odolnosť...

Ako využiť last minute dovolenky a ako sa na ne pripraviť?

Last minute dovolenky sú skvelou možnosťou, ako zažiť cenovo výhodnú dovolenku bez dlhého plánovania. Či už túžite po plážovom oddychu alebo dobrodružstve v exotike,...

Letné horúčavy sa stupňujú. Prečo si objednať klimatizáciu?

V posledných rokoch sa letné horúčavy na Slovensku stávajú čoraz intenzívnejšími a častejšími. Tieto extrémne teploty môžu mať vážny dopad na zdravie a komfort...